mIRC Forumlarının En iyi Rehberi - mIRCRehberi.Com  


mircrehberi
 
  
teknolobir sohbet trendsohbet
dostca hazinnet chatsevgi gurbetyeri
 
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03 Ocak 2023, 13:48   #1
 
Ayışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 24 Ekim 2022
Üye No: 25
Şehir: 01 Adana
Cinsiyet: Bayan
URL: eylulsohbet.net
IRC: irc.eylulsohbet.net
Radyo Adı: eylulFm
Mesaj Sayısı: 480
Aldığı Beğeni: 4
Beğendikleri: 5
@Ayışığı
Standart 2023 Kıdem Tazminatı Belli Oldu

KIDEM TAZMİNATINDA TAVAN NETLEŞTİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen duyurulması sonrası, milyonlar kıdem tazminatı hesabı yapmaya başlamıştı. Kıdem tazminatında en düşük (taban) ücret asgari ücret zammı ile netleşmişti. 2022 Temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zam sonrası işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık taban tutarı 6.471 TL olmuştu. Yüzde 54,6’lık asgari ücret 2023 zammı sonrasında kıdem tazminatında taban tutar 10.004 TL odu. Kıdem tazminatının 1 yıl için en yüksek tutarını ifade eden tavan ise memur maaş katsayısına göre bugün netleşti. Tavan ücreti 2022 Temmuz sonrasında 15.371 TL’ye yükselmişti. İşte tüm detaylar
ARALIK ENFLASYONU BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2022 enflasyon verilerini paylaştı. Buna göre enflasyon aylık yüzde 1,18 , yıllık yüzde 64,27 oldu. Beklenti yüzde 2,61 oranında artması yönündeydi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 2,88 artmıştı.
6 AYLIK ZAM ORANİ NETLEŞTİ

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verisi sonrasında SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin yanı sıra, memur ve memur emeklileri için 6 aylık zam oranı netleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkından dolayı alacağı zam oranı yüzde 15,39 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklisi ise yüzde 7’lik enflasyon farkının yanı sıra yüzde 8’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 16,47 zam hakkı elde etti.
KIDEM TAZMİNATI TAVANI 19.213 TL OLDU

Memur maaşındaki artışa endeksli kıdem tavanı da bugün açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamıyla belli oldu. Temmuz ayında 15.371 TL olan kıdem tazminatı tavanının 17.902 TL’ye yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 25 oranında arttırdıklarını duyurmasının ardından hesaplar yeniden yapıldı. Böylece kıdem tazminatı tavanı 2023 için 19.213 TL oldu.
2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE KIDEM TAZMİNATI

EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2,2 milyon kişinin emeklilik hakkı kazandığını geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bakanı Vedat Bilgin’in paylaştığı verilere göre bu kişilerin yaklaşık 400 bini memur, 480 bini Bağ-Kur kapsamında bulunuyor, 274 bin kişi ise bir işte çalışmaksızın yaşını bekliyor. Geri kalan büyük çoğunluk, 4A yani SGK kapsamındaki bulunan vatandaşları kapsıyor.
TAZMİNAT YÜKÜNE KGF’Lİ DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT düzenlemesine ilişkin detayları açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, işverenlere yönelik KGF destekli yeni bir kredi paketi devreye alınacağı duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “EYT düzenlemesiyle birlikte yaş şartı aranmaksızın yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşacak olup, işverenlerin kıdem tazminatı ödemede sıkıntı çekmemeleri için Bakanlığımız tarafından KGF destekli bir kredi paketi devreye alınacaktır” denildi.

 

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilŞu Anki Saat: 05:47